Іспанія: презентація банківського сектору, або Приклад для наслідування

Офисные бизнес-центры

Фото: pixabay

Іспанія помітно виділяється серед інших країн Європи. Тут завжди є чому дивуватися. Варто лише звернути увагу на деякі цифри.

Банки Іспанії демонструють завидне зростання

Зростання ВВП склало 2,7% минулого року і 2,9% в нинішньому, що випереджає ріст валового внутрішнього продукту в Євросоюзі загалом.

Фінансовий сектор має найкраще середнє співвідношення витрат до прибутку – 56,8%, а середній показник ROE іспанських банків 17%, кращий тільки у Великій Британії (19%).

Структура фінансового сектора також незвичайна, в ній домінуюче становище посідають банки зі статусом ощадних.

Банківський сектор Іспанії показовий і надзвичайно високим рівнем конкуренції, а іспанські Grupo Santander і Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) входять в десятку найбільших банків Європи.

Магія успіху

Успіх іспанських банків експерти пов’язують з “магічною комбінацією” лібералізації ринку і першокласною роботою центрального банку Іспанії.

Лібералізація банківської системи і відкриття її для іноземних банків в 80х роках минулого сторіччя стала значним стимулом для здорової конкуренції між банками, що призвела до появи найпотужніших фінансово-банківських груп і сприятливо відобразилася на економіці Іспанії і кінцевих споживачах банківських послуг. З іншого боку, неоціниму допомогу банківський сектор отримав від регулятора, банку Іспанії, послідовними, професійними і зрозумілими діями, зваженим і консервативним підходом до ризик менеджменту і резервуванню в системі комерційних банків.

Успіху іспанських банків передував у 1997 році бум будівництва (житлового і промислового), а також значна споживча активність іспанців.

За останній рік в Іспанії було збудовано близько 650 тисяч одиниць нового житла, це більше половини всього будівництва в ЄС. Такі важливі зміни в економіці призвели до падіння ставок по іпотеці удесятеро – з 20% у 1980 році до 2% на сьогоднішній день. Конкуренція також сприяла збільшенню термінів позик з 15 до 22 років. Середній розмір видаваних кредитів виріс до 120 тис. євро.

“Років п’ять або шість тому ми жартували з приводу того, що наші діти виростуть, але ніколи не покинуть рідного дому”, – зізнався якось в інтерв’ю FT Business Хуліо Лопес, начальник управління роздрібного бізнесу іспанського банку BBVA. “Зараз ви вже не почуєте про них, бо іспанська молодь тепер може дозволити собі окреме житло.”

До слова, англійці й німці, вражені не лише середземноморським кліматом, можливостями туризму і відпочинку, але і конкурентними процентними ставками, минулого року купили ймовірно 100 тис. одиниць житла. “Банки Іспанії пропонують надзвичайно цікаві ставки, на 25 пунктів нижчі, ніж у Німеччині”, – зазначають знавці.

На чому заробляють

З огляду на непогані результати роботи з іпотекою іспанські фінансові інститути перебувають у постійному пошуку альтернативних джерел одержання прибутку. В Іспанії, як і в більшості європейських країн малий бізнес домінує в економіці, акумулюючи близько 80% ВВП. В цьому сегменті економіки банкіри бачать значний потенціал і можливості кредитування вже існуючих і потенційних клієнтів. Слід відмітити, що більшість іспанських роздрібних банків, у тому числі найбільші Santander і BBVA особливо не зациклюються на кредитуванні малого бізнесу.

Не виявлені також і спеціалізовані мікрокредитні установи. Лідером ринку мікрокредиту вання за останні кілька років залишається Banco Popular Espanol, банківська група з понад 75-літньою історією. Утримуючи близько 12% ринку кредитування малого бізнесу Banco Popular є одним із найуспішніших гравців на банківському ринку за рівнем прибутку (225 млн. євро в першому кварталі 2005 року), показникам ROE (22,67%) і ROA (1,38%). Окрім національного роздрібного банку до складу банківської групи належать також сім регіональних банків, іпотечний банк, інтернет банк, приватний банкір (Popular Banca Privada, іншими словами, private bank), компанія з управління активами, факторингова, лізингова, венчурна компанії, торговець цінними паперами, кредитний союз і пенсійна фундація.

Щорічно Banco Popular залучає близько 400 тисяч нових клієнтів, з яких близько 50 тисяч – малі підприємства. Близько 90% доходів банку – роздріб і лише 10% поступає від потужних корпорацій, переважно тих, які виросли разом із банком.

Крім мікрокредитування, серед високодоходних програм Banco Popular – кредитування населення для придбання автомобілів, яке досягло рекордних показників у червні цього року, впровадження програм міграції клієнтів з дебетових пластикових карток на кредитні (середній рівень овердрафту по одній кредитній картці в Іспанії складає майже 1400 євро, відсоткова ставка банку – 3%). Щоб максимально наблизитися до споживачів, першочерговим завданням розвитку програм обслуговування малого бізнесу і роздрібного обслуговування банк виділяє зростання регіональної мережі. В 2004 році Banco Popular відкрив 51 нове відділення з вузькою спеціалізацією виключно для мікрокредитування. Нові офіси банку максимально полегшені, в них працює всього два чи три фахівці. Нині таких відділень в структурі банку близько 5%.

Взагалі, Іспанії властива найвища концентрація банківських установ у Європі, близько 1000 філіалів банків на мільйон жителів. Для порівняння цей показник в Італії – 500, в США, Великій Британії, Ірландії і Нідерландах – 250. Одночасно з цим, офіси іспанських банків з активами менше 36 млн. євро на одиницю – найменші в Європі (середній показник Євросоюзу – 122 млн. євро).

Безумовними ж лідерами розвитку каналів продажів і кількості банківських відділень в Іспанії є ощадні банки.

Банки з родзинкою

Ощадні банки Іспанії посвоєму унікальні й часто провокують запеклі дискусії про їхню неоднозначну роль у банківській системі.

Ці банки, їх ще називають ощадними касами (cajas), є регіональними неприбутковими організаціями, основною метою роботи яких є інвестування власного прибутку в ініціативи соціального, освітнього, наукового і культурного напрямів, у зростання якості життя іспанців.

Перша ощадна каса Іспанії була відкрита 1834 року в місті Херес і створювалася на принципах ломбардів (товариств взаємодопомоги), які надавали безпроцентні позики біднякам. У 1977 році каси, основним завданням яких було стимулювання заощаджень населення, королівським указом були фактично прирівняні до комерційних банків і зобов’язані вкладати частину засобів у державні цінні папери. Зараз 45 ощадних банків Іспанії відповідають за половину ринку фінансових послуг, володіють 55% (майже 40 тисяч офісів) від загальної кількості банківських відділень, контролюють близько 46% портфеля роздрібних кредитів і збирають близько 36% загального прибутку банківської системи.

В десятці найбільших банків Іспанії – п’ять ощадбанків, включаючи La Caixa і Caja Madrid, що посідають третю і четверту позицію рейтингу.

У чому ж секрет такого успіху іспанських ощадбанків?

Справа в тому, що вони мають низку переваг, порівняно з рештою банків, які втім, обумовлені не стільки порядком речей, що історично склався, скільки завдяки вдало побудованій структурі управління і активній роботі на ринку. По-перше, оскільки кахас частково перебувають під контролем місцевої влади і проводять набагато менш ризикові операції, іспанці надзвичайно довіряють їм. По-друге, завдяки приватній природі іспанських ощадбанків, вони виявилися добре захищеними від поглинань. Та й з іншими касами злиття можливе лише у межах району, оскільки в іншому випадку одна з провінцій може втратити контроль над ощадбанком. У свою чергу, кахас вільні купувати інші комерційні банки (як у випадку з La Caixa, новим власником Banco de Sabadell) без будь-яких істотних обмежень. Це дозволяє проводити агресивну політику поглинань і активно розвивати регіональну мережу, максимально наближаючись до споживача. І по-третє, перед ощадбанками Іспанії не стоїть питання розподілу прибутку серед акціонерів, що дозволяє весь прибуток інвестувати в розвиток прибуткових активних операцій.

Аналітики відзначають, що домінування ощадних банків в економіці Іспанії – явище загалом позитивне, оскільки вонистворюють сприятливе конкурентне середовище і перешкоджають монополізації банківського сектора кількома крупними банками. Парламент соціалістів, який прийшов до влади в квітні 2004 року відкидає будьякі ідеї приватизації ощадбанків, що мають особливо важливу роль у фінансуванні різних соціальних проектів 17 регіонів Іспанії.

За межами кордонів

Не зважаючи на значну конкуренцію внутрішнього ринку з боку ощадних банків, іспанські банкіри мало скаржаться на такий стан справ, адаптувавшись до умов роботи. Додам, що на відміну від європейських колег іспанська присутність на фінансових ринках інших країн була малопомітною, проте в останні кілька років у пошуках меншої конкуренції, більшої прибутковості й зростання, банківські групи Іспанії все частіше виходять за кордони своєї держави, на ринки Латинської Америки, Великої Британії та країн Євросоюзу.

Після того, як іспанські банки успішно влаштувалися в Латинській Америці, інвестувавши минулого року в розвиток свого бізнесу більше 26 млрд. дол., експансія продовжилася в країни Євросоюзу. Santander минулого року став власником Abbey National, другого банку Великої Британії по іпотеці, а BBVA нинішнього року оформить операцію у розмірі 8,2 млрд. дол. на купівлю 100% акцій великого роздрібного італійського банку Nazionale del Lavoro. Експерти, одначе, передбачають проблеми через придбання іспанськими банками в регіонах, де можливості швидкого зростання обмеженіші, ніж на “домашніх ринках” Іспанії, Португалії і Латинської Америки.

“Це хороше випробування на міцність для іспанського Santander у Великій Британії, де банки професіональніші та майстерніші в роботі, де ринок іпотеки трохи зменшує обороти і Abbey National швидше за все втратить частку ринку”, – зазначає Хесус Мартінес, директор іспанського підрозділу Standard & Poor’s в інтерв’ю TheBanker.

“Santander показав себе як професійний менеджер в Іспанії і Латинській Америці, проте зараз він зв’язав себе значним придбанням на ринку, де працювати буде вже не так просто”. На відміну від Santander, BBVA менш амбітний і розраховує спершу влаштуватися і вивчити італійський ринок не роблячи різких кроків по збільшенню ринкової частки дочірнього банку.

Adelante, або футбол Іспанія!

Підсумовуючи все сказане, можна з упевненістю заявити, що банківський сектор Іспанії – приклад для наслідування. Він добре структурований і відрегульований. Існуюча конкуренція на руку не лише споживачеві, але і банкам. Банки інноваційні й пропонують послуги високої якості, для менш вимогливих і більш консервативних клієнтів завжди поруч ощадна каса.

А чого лише вартий новий картковий продукт іспанського Banesto (дочірній банк Grupo Santander)!

Картка Real Madrid football team дає змогу клієнтові одержувати гроші від банку за кожний гол, забитий улюбленою командою в національному чемпіонаті по футболу.

Вперед, Іспаніє, вперед!

Румянцев Артем, журнал БАНК, серпень 2005р.Скачать бесплатно статью с нашего сайта в формате .pdf
spain.pdf Скачали: 551 раз(a).


кредит на карту от МФО за 8 минут!

На банковскую карту в любом месте и в любое время

нужно быстрое решение банка по кредиту наличными?

Лучшие условия кредитования! до 300 тыс гривен на срок до 60 месяцев

кредитная карта лучшего банка бесплатно!

Успей получить карту с кредитом до 75 тыс грн, грейс 55 дней, до 10% на остаток